«اطعام رضوی، سفره‌های علوی»؛ اطعام بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نیازمند به مناسبت عید غدیر

1402/04/14 تیر

در آستانه عید سعید غدیر، بار دیگر خادمان و خادمیاران رضوی دست در دست خیران و نیکوکاران گذاشته‌اند تا با اجرای طرح «اطعام رضوی، سفره‌های علوی» بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نیازمند در نقاط مختلف کشور را اطعام کنند.

بنیاد کرامت رضوی در راستای رسالت محرومیت‌زدایی و کمک به اقشار آسیب‌پذیر، اقدامات گسترده‌ای را در مناسبت‌های مختلف انجام می‌دهد که یکی از مهم‌ترین آن هر سال همزمان با دهه ولایت و عید سعید غدیر خم رقم می‌خورد. 
به گفته معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی امسال نیز این مجموعه برنامه‌های مفصلی را برای روزهای خجسته دهه امامت تدارک دیده است که اوج آن‌ها در شب و روز عید غدیر خواهد بود.
 

طبخ و توزیع غذا در شب و روز عید
جعفر رئیسیان‌زاده در گفتگو با آستان‌نیوز با بیان این که بنیاد کرامت رضوی برای این روزهای خجسته سه برنامه محوری تدارک دیده است، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین این برنامه‌ها طرح «اطعام رضوی، سفره های علوی» با محوریت طبخ بیش از یک میلیون و 200 هزار پرس غذا در سراسر نقاط کشور است که در شب، روز و شام عید سعید غدیر خم در نقاط محروم استان‌ها و به ویژه در حاشیه شهر مشهد توزیع خواهد شد.
 

مشارکت مردم با آستان قدس
وی افزود: مساجد، تشکل‌های مردمی، کانون‌های فرهنگی و مجالس روضه‌های خانگی نقاط مختلف کشور در اجرای این طرح با بنیاد کرامت رضوی و کانون‌های خدمت استان‌ها مشارکت می‌کنند و برای این میزبانی، بخشی از ملزومات و مواد اولیه طبخ غذای توسط آستان قدس رضوی و بخشی به همت خیران و عموم مردم تامین می‌شود. 
معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی ادامه داد: آستان قدس رضوی با تامین برنج یارانه‌ای، گوشت رایگان، ظرف یکبار مصرف رایگان و دیگر اقلام مورد نیاز، مجموعه‌های مشارکت کننده در این اقدام خیرخواهانه را یاری خواهد کرد و  پیش‌بینی می‌شود با مشارکت خیران و عموم مردم، تعداد غذای توزیعی به مناسبت عید غدیر، تا یک میلیون و 500 هزار پرس نیز افزایش پیدا کند.
 

دعوت‌نامه زیارت برای هزار نفر از سادات رضوی 
رئیسیان‌زاده دومین اقدام بنیاد کرامت رضوی به مناسبت دهه ولایت را فراهم آوردن زمینه تشرف سادات رضوی و سادات احسان‌پذیر به شهر مشهد و حرم مطهر رضوی اعلام و اظهار کرد: در این دهه مبارک 1000 زائر که جزو سادات رضوی منتسب به خاندان امام رضا(ع) و همچنین سادات احسان‌پذیر جرو دهک‌های اقتصادی پایین، از سراسر نقاط کشور میهمان آستان قدس و زائر امام هشتم(ع) می‌شوند. 
وی افزود: تشرف پنج روزه این زائران از چند روز پیش آغاز شده و هر روز 10 کاروان از استان های مختلف وارد مشهد می‌شوند و تمامی ملزومات این سفر از جمله حمل‌ونقل، اسکان و پذیرایی، توسط مدیریت امور زائران بنیاد کرامت رضوی، به بهترین شکل ممکن تامین خواهد شد.
 

عیدانه غدیر برای ۳۰۰ خانواده سادات مشهدی
معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی سومین طرح ویژه این بنیاد به مناسبت دهه ولایت را اهدای بسته‌های معیشتی و رفاهی به ۳۰۰ خانواده‌ سادات احسان پذیر ساکن مشهد برشمرد و گفت: این اقدام با تاکید تولیت آستان قدس رضوی و به منظور کمک به تامین نیازهای این خانواده‌ها با توجه به شرایط اقتصادی در دستور کار قرار گرفته و خادمان رضوی با مراجعه به درب خانه این سادات، عیدانه غدیر را تقدیم آن‌ها می‌کنند.
رئیسیان‌زاده ادامه داد: با توجه به اینکه طبق رسم دیرینه ایرانیان، در روز عید غدیر خانواده‌های سادات در منازل خود میزبان مردم می‌شوند، تلاش شده با اهدای این بسته‌های معیشتی، امکانات میزبانی این سادات از مهمانانشان را تامین کنیم تا منازلشان شور و حال شب و روز عید را داشته باشد.
وی به محتویات بسته‌های درنظر گرفته شده نیز اشاره کرد و گفت: این بسته ها شامل 10 کیلوگرم برنج، 3 کیلوگرم گوشت قرمز، محصولات پروتئینی، ماکارونی، شکر، روغن، حبوبات، شیرینی خشک، شکلات، سه نوع میوه فصل و یک کارت هدیه به مبلغ 12 میلیون ریال است.

افزودن دیدگاه نسبت به خبر فوق: