جشن بزرگ محفلی‌ها در ورزشگاه امام رضا(ع) 

1402/04/09 تیر

جشن بزرگ محفلی‌ها به عنوان بزرگترین محفل قرآنی کشور، در شامگاه عید قربان به میزبانی ورزشگاه ۳۰ هزار نفری امام رضا(ع) در مشهد برگزار شد.

برنامه تلویزیونی محفل، رمضان امسال با محوریت قرآن و در لحظات افطار به روی آنتن شبکه سه سیما رفت. در این برنامه حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان، احمد ابوالقاسمی، حامد شاکرنژاد، رضوان درویش از کشور سوریه و حسنین الحلو به عنوان میزبان حضور داشتند.
عصر روز عید قربان در حالی که ورزشگاه زیبای امام رضا(ع) با حضور خانواده های مشهدی و زائران بارگاه منور رضوی، حال و هوایی خاص یافته بود، جشن بزرگ محفلی ها با شکوه و زیبایی هر چه تمام تر برگزار شد.
 

حضور خانوادگی در برنامه قرآنی
اکثر قریب به اتفاق حاضران در ورزشگاه را  خانواده هایی تشکیل می دادند که با انس به کلام نورانی وحی و پیگیری برنامه قرآنی محفل، برای شرکت در این محفل حضور یافته بودند.
بسیاری از حاضران با پرچم های سه رنگ و زیبای کشورمان، بیرق سبز یا علی ابن موسی الرضی(ع) در ورزشگاه حاضر شده بودند. 
در وسط زمین چمن یکدست سبز ورزشگاه، دایره ای بزرگ با بادکنک های رنگی همراه با جلوه های نور و صدا برای اجرایی متفاوت تدارک دیده شده بود. 
آغازین بخش این جشن ماندگار تلاوت کلام الله مجید بود و پس از آن آوای نقاره های حرم در بلندگوهای ورزشگاه طنین انداز شد و با پخش صلوات خاصه امام رضا(ع)، همه چند ده هزار شرکت کننده در این محفل دست بر سینه، رو به بارگاه منور رضوی، به سلطان خراسان ادای احترام کردند و به این ترتیب، جشن بزرگ محفلی ها با نورافشانی در آسمان ورزشگاه آغاز شد.
 

ایران جان، نوافشانی و سرود
حضور حامد سلطانی به عنوان مجری این مراسم، بیش از هر چیز نویدبخش جشنی پرنشاط و انرژی بود و هم زمان با ورود وی به زمین چمن ورزشگاه، آهنگ “ایران جان” حامد همایون برای حضار پخش شد و آسمان ورزشگاه امام رضا(ع) دوباره غرق نورافشانی شد. 
حامد سلطانی نیز با دعوت حاضران به شادمانی و همراهی بیشتر توجه حاضران را به اجرای سرود “اینجا ایرانه” دعوت 
کرد؛ سرودی که با تشویق های فراوان و هم خوانی حاضران در ورزشگاه همراه بود.
 

پدر، عاشق نماز اول وقت بود
با پایان اجرای سرود، حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان اولین میهمان این مراسم بود که به اتفاق دو دختر شهید مدافع امنیت، شهید محمد قائنی نیازآباد وارد میدان چمن ورزشگاه شد.
دختر بزرگ این شهید والامقام در حین ورود، در حالی که اشک می ریخت تصویر پدرش پرافتخارش را در دست داشت.
وقتی حامد صادقی از او خواست تا پدرش را بیشتر معرفی کند، گفت: یکی از روزها از پدرم سئوال کردم اذان چیست و بابا گفت که وقتی تلفن زنگ می زند و برای برداشتن گوشی می دوی، بدان که زنگ تلفن خدا هم اذان است. پدر عاشق نماز بود و همیشه اول وقت نمازش را می خواند. حتی گاهی که اذان می شد، ماشین را در خیابان نگه می داشت و در پیاده رو نمازش را می خواند.
میهمان بعدی این مراسم سیدحسنین حلو، قاری و داور بین المللی از کشور عراق بود که به همراه سه قاری نوجوان وارد زمین چمن ورزشگاه شد که دو نفر از آنها فرزندان شهید مدافع حرم، شهید محمود سالاری بودند.
او که یکی از دست اندرکاران برنامه محفل در شبکه ۳ بود، دشداشه سفید و بلند به تن داشت و فارسی را نسبتا روان صحبت می کرد.
او در شروع صحبت هایش اینگونه گفت: من معمولا شب های جمعه در حرم هستم، اما همین حضور در میان شما هم افتخار دیگری برایم بود و از بابت آن خوشحالم. 
در ادامه، جملات کوتاه حلو که به پایان رسید فرزندان شهید سالاری آیاتی چند از کلام الله مجید را قرائت کردند.
 

از تشویق ایسلندی تا ندای حیدر حیدر
تلاوت کلام نور که پایان یافت، حامد سلطانی از حاضران در ورزشگاه خواست تا با تشویق ایسلندی، پاسخ نوازنده ای را که بر طبلی بزرگ در وسط ورزشگاه می نواخت را بدهند.
تشویق و همراهی با صدای طبل که یکی شد، فریاد حیدر حیدر با همان صدای بلند طبل همراه شد. 
 

بابا رضا…
دیگر مهمان این محفل باشکوه، رضوان درویش، داور بین المللی قرآن بود که با همراهی ریحانه، فرزند شهید مدافع امنیت، رسول دوست محمدی وارد زمین چمن ورزشگاه امام رضا(ع) شد. 
قبل از آنکه گپ و گفت حامد سلطانی با رضوان درویش در اصطلاح گل بیندازد، او از روح الله رحیمیان برای اجرای سرود “بابا رضا” دعوت کرد و اجرای این سرود نیز با هم خوانی بسیاری از حاضران همراه بود.
استقبال از این آهنگ به حدی بود که سلطانی از خواننده این اثر خواست تا  اجرای دوباره این اثر را انجام بدهد و خطاب به حاضران در ورزشگاه گفت: “هر کدام از دخترای گلم که عروسک با خودشون آوردن و دوس دارن هدیه کنن به بچه های کم بضاعت، وقتی در حین خوندن سرود اشاره کردم، عروسکاشون رو  رها کنن به سمت زمین چمن ورزشگاه تا همکارانم اونا رو جمع کنن و هدیه بفرستن. تک تک این عروسکا، هدیه شمان به دخترایی که عروسک ندارن” و روح الله رحیمیان دوباره خواند:
با پدر و با مادرم با عروسکام اومدم حرم
سلام مهربون عزیز دلم قربونت برم منو تنها نذاری
از تو میخواهم که همیشه منو حرم بیاری
چه حرم نازی داری
چه حیاط خوشگلی آقا واسه بازی داری
از تو خاطره دارم یادگاری
من چشم گذاشتم که پیدات کنم
پیدات کنم سیر تماشات کنم
محکم میگیرم ضریحو یعنی میخواهم
دستامو گره میون دستات کنم
با دوستم آقا میگم کلاغ پر
تا برات پر بزنه بشه کبوتر
دوست داری من یا کبوتراتو بیشتر
کیو بیشتر مولا رضا
دوست دارم صدات کنم بابا رضا
یادته اون دفعه تو دفتر مشقم
به چه سختی یه دونه بابا نوشتم
حالا اومدم که جایزه بگیرم
این دفعه هشت تا امام رضا نوشتم
شاید اینجوری تو رو راضی کردم
با مهر حرم خونه سازی کردم
افتادم و دستمو گرفتی وقتی
رو سنگ حرم سرسره بازی کردم
تو که بزرگ بزرگترایی
بانی آرزو های بچه هایی
تو بخواه منم بشم کربلایی مولا رضا
دوست دارم صدات کنم بابا رضا.
 

پنالتی قرآنی ها گل نشد!
اجرای سرود زیبای بابا رضا که تمام شد، رضوان درویش، داور بین المللی قرآن از کشور سوریه در حالی که پا به توپ شده بود، به سمت دایره محل اجرای جشن حرکت کرد. 
وی در حالی که گفته هایش توسط مترجم به اطلاع مجری و حاضران می رسید گفت که در دوران جوانی اش فوتبال بازی می کرده. همین اظهارات سبب شد تا حامد سلطانی از وی و سیدحسنین حلو دعوت کند تا در ضیافت پنالتی در ورزشگاه امام رضا(ع) شرکت کند. سلطانی به این هم بسنده نکرد و از حاج آقا قاسمیان هم خواست تا پا به توپ شود و حاج آقا هم با انجام یک حرکت نمایشی با توپ آمادگی خود را به حریفان نشان داد. 
تیم فوتبال اما هنوز تیم نشده بود و سلطانی در ادامه از حامد شاکر نژاد هم برای حضور در مسابقه دعوت کرد. 
در این لحظه دوربین ها خودرویی را نشان دادند که وارد ورزشگاه شده بود تا قاری بین المللی قرآن را که دوران نقاهتش را می گذراند مشایعت کند. 
وضعیت مسدومیت شاکرنژاد باعث شد تا محمد انصاری، فوتبالیست با اخلاق کشورمان که به تازگی از فوتبال خداحافظی کرده است، وی را تا گردی وسط زمین چمن همراهی کند. 
حاج آقا قاسمیان هم برای معرفی محمد انصاری گفت: همه شما آقای انصاری را به عنوان یک فوتبالیست می شناسید اما من  او را به عنوان یک جهادگر می شناسیم. 
این معرفی نیز باعث تشویق محمد انصاری توسط حضار شد. 
هر چه بود، حامد سلطانی از تصمیم خود برای پنالتی زدن حریفان کوتاه نیامد و در نهایت حسنین حلو و درویش هر کدام یک پنالتی به همدیگر زدند که هیچ کدام گل نشد و در ادامه ضربه پنالتی محمد انصاری به حامد سلطانی گل شد.  
ادامه جشن محفلی ها، با تمجید حاج آقا قاسمیان از صدای قرآنی فوتبالیت کشورمان همراه بود و محمد انصار در مقابل اصرار حاج آقا، بخشی از اذان را با صدایی زیبا قرائت کرد که مورد استقبال و تشویق طولانی حضار قرار گرفت. 
 

محکومیت اهانت به قرآن

بعد از آن، مجری مراسم با تشکر از همراهی خوب حاضران در ورزشگاه، اهانت به قرآن در کشور سوئد را محکوم کرد و در ادامه قطعه “تجدید عهد” که توسط محمد اسداللهی خوانده شده است، برای اولین بار و با اجرای زنده رونمایی شد. 
علی اکبر حائری نیز قطعه “شبیه پروانه ها” را از طرف امام حسن(ع) به بچه های پروانه ای اهدا و برایشان اجرا کرد. 
در واپسین دقایق این بزم پرنشاط، خادمان بارگاه رضوی، عود به دست وارد زمین شدند و با قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع)، بزرگ ترین محفل قرآنی کشور در مشهد به پایان رسید.

افزودن دیدگاه نسبت به خبر فوق: