تولیت آستان قدس رضوی:

گره گشایی از مشکلات نیازمندان کرامت انسانی جامعه را ارتقا می‌دهد

1402/03/09 خرداد

تولیت آستان قدس رضوی گره گشایی از مشکلات نیازمندان را اقدامی در راستای ارتقا کرامت انسانی در جامعه دانست.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی امروز دوشنبه (8 خرداد 1402) در آیین آغاز و بهره برداری از ۱۴ طرح خدمت رسانی ملی و استانی بنیاد کرامت که در اردوگاه خاتون مشهد برگزار شد، در خصوص اهمیت حفظ کرامت انسانی به ایراد سخن پرداخت و با بیان اینکه کرامت منشاء تمام فضایل انسانی است، اظهار کرد: کرامت منشاء تمام خوبی‌هاست و جامعه و انسان با کرامت هیچگاه ذلت و حقارت را نخواهد پذیرفت از این رو ستمگرانی که موفق شدند انسان‌ها را زیر ضربات استعمار و استثمار خود قرار دهند و برآن‌ها مسلط شوند، ابتدا کرامت انسانی آن‌ها را گرفتند زیرا هیچ سلطه گری قدرت نفوذ در جامعه با کرامت را ندارد.
وی کارسازترین سلاح برای تسلط بر یک ملت را نابودی کرامت آن ملت دانست و خاطرنشان کرد: وقایع تاریخی گواهی بر این حقیقت است که نابودی کرامت انسان‌ها راهبرد تمام مستکبران عالم بوده است. 
تولیت آستان قدس رضوی تاریخ و حال اروپا را صفحه‌ای سیاه از خیانت، جنایت و نسل کشی معرفی و اضافه کرد: تاریخ مملو از جنایت‌های کشورهای غربی برای به بردگی کشاندن و غارت ملت‌هاست، اما ابزار و سلاح اصلی این جنایات تحقیر نژادی و فرهنگی بوده و با همین روش اروپا میلیون‌‌ها آفریقایی را در سراسر این قاره به خدمت گرفت و اگر سرکشی رخ می‌داد به بی‌رحمانه‌ترین و سفاکانه‌ترین شکل ممکن برخورد می‎کردند.
وی افزود: امروز نیز غرب در پوشش ظاهری متمدن، متجدد و حامی حقوق بشر و آزادی و کلیسایی که با عنوان محبت و مهربانی به دنبال یارگیری است، همان نیات استعماری و استثماری را با شعارهای انسان‌دوستانه دنبال می‌کند و به تعبیر رهبر معظم انقلاب روی دست‌های‎ چدنی‌شان دستکش‌های مخملی کشیده‌اند.
حجت الاسلام والمسلمین مروی در مذمت کسانی که به دنبال پمپاژ سبک زندگی غربی در داخل ایران بودند؛ به این سخن تقی‌زاده، سیاستمدار خود فروخته دوران طاغوت شاهنشاهی که گفته بود «برای رسیدن به تمدن باید از موی سر تا ناخن پا غربی شویم!» اشاره و ابراز کرد: این تفکر القایی غرب بوده که می‌گوید برای رسیدن به تمدن باید کرامت و انسانیت خود را بدهید و از هویت ایرانی و اسلامی تهی شوید که نتیجه آن حقارت و بی‎‏هویتی است.
وی نابودی کرامت انسانی را ریشه‌ تمام بدبختی‌ها و گرفتاری‌های جوامع و ملت‌ها دانست و عنوان کرد: امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی هویت را به ملت ایران بازگرداند و شخصیتی که حکومت‎های دست نشانده پهلوی و قاجار از مردم گرفته بودند را احیا کرد.
تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: توجه به کرامت را نباید به یک دهه منحصر ساخت، هر روز باید روز کرامت باشد، زیرا مهمترین شاخصه انسان کرامت است و اقداماتی همچون آزادی زندانیان، اشتغال زایی، تهیه جهیزیه و غیره که در این دهه با قوت بیشتری صورت می‌پذیرد، جلوه‌هایی از کرامت بخشی به انسان‌هاست.
وی با تأکید بر اهمیت تلاش برای ارتقا هرچه بیشتر کرامت انسانی، تصریح کرد: یک فرد زندانی پیش‌ از آنکه جسمش حبس شده باشد، شخصیت و هویت انسانی‌اش محبوس شده همانگونه که یک انسان تهی‌دست قبل از آسیب جسمی به سبب فقر، کرامت انسانی‌اش مخدوش شده و لذا تلاش برای رفع مشکلات نیازمندان، تلاش در جهت احیای کرامت انسانیست.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه هویت انسان به کرامت اوست و انسان بدون کرامت فاقد ارزش است، گفت: کرامت ودیعه‌ و امانتی الهیست که خداوند این فضیلت را به بندگانش عنایت فرموده و کسی که در مسیر احیای این کرامت گام برمی‌دارد، کاری الهی و خدایی کرده است؛ از این رو خدمت به نیازمندان صرفا یک عمل خیرانه نیست بلکه اقدامی با تأثیرات اجتماعی و معنوی است.
تولیت آستان قدس رضوی احیای کرامت در آدمی را به نوعی حیات بخشی به انسان دانست و با اشاره به تأکیدات اسلام در خصوص اهمیت حفظ عزت نفس، تصریح کرد: از منظر اسلام درخواست کمک از ديگران یا هر عمل و سخنی که موجب تضییع عزت نفس و کرامت انسانی گردد، مورد مذمت و هر چيزي که موجب حفظ يا ارتقا مناعت طبع و عزت آدمی شود، مورد تأکید است.

افزودن دیدگاه نسبت به خبر فوق: