اسکان زائران در ۱۸۰ خانه رضوی در پویش خانه‌های رضوی

1402/01/08 فروردین

فرهنگ میزبانی مجاوران حضرت رضا(ع) از زائران آقا، در نوروز امسال مروجان بیشتری پیدا کرده و با حمایت و پشتیانی بنیاد کرامت آستان قدس رضوی، ۱۸۰ خانه رضوی میزبان زائران نوروزی شده است.

طی سالهای اخیر به همت بنیاد کرامت آستان قدس رضوی، اجرای طرحی آغاز شد تا به پشتوانه سنت دیرینه میزبانی از میهمان در آموزه‌های دینی و فرهنگ ایرانیان، مردم مشهد مقدس نیز آیین پیشینیان خود را احیا کنند و از زائران نیازمند محل اسکان، در خانه‌های خود پذیرایی کنند؛ فرهنگ زیبایی که مردم عراق نیز در ایام اربعین حسینی به بهترین شکل مجری آن بوده‌اند و الگوی خوبی برای مشهدی‌ها شده‌اند.

با هدف احیای این فرهنگ، بنیاد کرامت رضوی همه ظرفیت‌ها و امکانات خود را پای کار آورد و گام اول اجرای این طرح در دهه آخر صفر سال گذشته برداشته شد. در این تجربه، با هماهنگی و همدلی نهادهای متولی، مردم مشهدی‌ هم پای کار آمدند و درهای خانه‌هایشان را برای پذیرایی از زائران باز کردند. اکنون در نوروز 1402، یک‌بار دیگر طرح «خانه‌های رضوی» در حال اجراست تا مجاوران امام هشتم هم دوشادوش خادمان آقا و دستگاه‌های خدمت‌رسان، در میزبانی از زائران سهیم باشند.

اسکان، اطعام و پذیرایی توسط مجاوران

فاطمه دژبرد مدیر مرکز امور بانوان و خانواده بنیاد کرامت رضوی درباره این طرح می‌گوید:اجرای این طرح با هماهنگی موسسه موقوفه خدمات زائر صورت می‌گیرد و پس از تکمیل ظرفیت زائرسراها و زائرشهرها، تامین نیاز اسکان باقی زائران متقاضی، از طریق خانه‌های رضوی تامین شود. او می‌افزاید: طرح خانه‌های رضوی بسیار فراتر از ظرفیت‌های اسکان و اقامت است زیرا مجاوران عمدتاً به‌موازات اسکان، موضوع اطعام و پذیرایی به نحو احسن را هم در دستور کار قرار می‌دهند.

دژبرد درباره نتایج اجرای طرح خانه‌های رضوی از آغاز پیک زیارتی نوروزی تاکنون نیز می‌گوید: تا به امروز بیش از 180 خانه در سامانه کرامت به ثبت رسیده و مجاوران پس از واردکردن مشخصات دقیق خانه و ظرفیتی که برای پذیرایی وجود دارد، نوع زائر اعم از زائر بانو، زائر آقا یا پذیرش خانوادگی و نیز زمان پذیرایی را مشخص کردند و از 25 اسفند تا 5 فروردین، زائران برای اسکان در این خانه‌ها راهنمایی شدند.

تقدیر از مجاوران میزبان زائران با هدف ترویج فرهنگ میزبانی

به گفته مدیر مرکز امور بانوان و خانواده بنیاد کرامت رضوی، در کنار اجر معنوی و عنایتی که بدون شک از سوی حضرت رضا(ع) شامل حال این میزبانان خواهد شد، آستان قدس رضوی نیز از شرکت‌کنندگان در طرح خانه‌های رضوی تقدیر خواهد کرد تا این فرهنگ زیبا، روز به روز بیشتر ترویج شود و در ایام پیک زیارت، مشهدی‌های بیشتری میزبان زائران امام هشتم(ع) باشند.

افزودن دیدگاه نسبت به خبر فوق: