مدیرعامل موسسه موقوفه خدمات زائر تشریح کرد:

آمادگی کامل ۲۱ مجتمع‌ بین‌راهی آستان قدس رضوی برای پذیرایی از زائران نوروزی

1401/12/28 اسفند

هم‌زمان با پایان پروژه آماده‌سازی و تجهیز مجتمع‌های بین‌راهی، ظرفیت اقامتی آستان قدس رضوی برای استقبال و پذیرش مسافران نوروزی مشهدالرضا(ع) آماده شده است.

با یک حساب سرانگشتی می‎توان دریافت که از پیش‌بینی ورود 10 میلیون زائر در ایام نوروز به مشهدالرضا(ع)، حدود 9 میلیون نفر از مسیر جاده‌ها و به‌صورت زمینی به مشهد مشرف می‌شوند. این را سید هاشم حسینی سرپرست موسسه موقوفه خدمات زائر اعلام کرد و گفت: تخمین زده می‌شود که حدود 90 درصد زائران به‌صورت زمینی به مشهد بیایند. بر همین اساس، تلاش داشتیم تا ظرفیت زائرسراها و مجتمع‌های بین‌راهی به‌گونه‌ای در خدمت زائران قرار بگیرد که اقامتگاه امنی برای همه مسافران باشد.

سید هاشم حسینی، مدیرعامل موسسه موقوفه خدمات زائر در تشریح جزئیات برنامه آماده‌سازی مجتمع‌های بین‌راهی برای مسافران نوروزی، اخبار امیدوارکننده‌ای داشت و از آمادگی کامل 21 مجتمع در هفت استان کشور گفت.

وی افزود: از مدت‌ها قبل، روند بازسازی، تعمیر، تجهیز و توسعه مجتمع‌های بین‌راهی با ارتقای سیستم‌های روشنایی، رنگ‌آمیزی بناها، غرس نهال و کاشت بوته‌های گل در دستورکار قرار گرفته و در یک نمونه، بیش از 1000 اصله نهال در این مجموعه‌ها از جمله مجتمع سبزوار و میرجاوه و همچنین زائرشهر و زائرسرای رضوی کاشته شده است.

به گفته مدیرعامل موسسه موقوفه خدمات زائر، به‌صورت مستمر تلاش شده تا فضای مفرحی در مجتمع‌های بین‌راهی ایجاد شود و براساس همین خدمات متنوع است که مردم، سابقه آشنایی خوشایندی با امکانات پذیرش و اسکان آستان قدس دارند. وی یادآور شد: در نوروز امسال، به دلیل حذف محدودیت‌های کرونایی و پایان یافتن سرمای طاقت‌فرسای زمستانی، پیش‌بینی می‌شود که مسافرت بیشتری به مقصد مشهدالرضا(ع) انجام شود و بر این اساس، علاوه بر پذیرایی از مسافران به صرف چای، ایستگاه‌های صلواتی و موکب‌های امام رضا(ع) هم در واحدهای اقامتی جاده‌ها برپا خواهد شد.

پیوست فرهنگی در مجتمع‌های بین‌راهی

هاشم حسینی تأکید داشت که تشکیل کارگروه‌های استانی و ملی همچون قرارگاه عملیاتی خدمات سفر در خراسان رضوی با حضور نمایندگان بنیاد کرامت رضوی، راه را برای تعامل میان سازمان‌ها بسیار هموار کرده و بر پایه تفاهم بنیاد کرامت رضوی با سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج طلاب، اداره کل اوقاف و اداره کل راهداری، مقرر شده تا پیوست فرهنگی دقیقی هم برای برنامه اسکان و پذیرایی تعریف شود.

وی ادامه داد: برپایی غرفه‌های کودک، اقامه یکپارچه نماز جماعت در همه مجتمع‌ها، مشاوره مذهبی و پاسخگویی به مسائل شرعی تنها بخشی از خدمات مجتمع‌های بین‌راهی در استان خراسان رضوی خواهند بود و به‌موازات این، در پویش ملی «همراهان سفر ایمن» هم که به میزبانی مجتمع‌های بین‌راهی آستان قدس در استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان و کرمان برگزار می‌شود، پلیس راه و اداره کل راهداری، میدان‌دار برگزاری برنامه‌های فرهنگی، کلاس‌های توجیهی قوانین راهنمایی و رانندگی و طرح‌های فرهنگی دیگر هستند.

زائرسرای حضرت، میزبان اقامه سنت حسنه افطاری ساده

فرارسیدن پیک سفرهای نوروزی و تقارن آن با ماه مبارک رمضان، نویدبخش پهن شدن سفره‌هایی است که مسافران را به غذای متبرک رضوی متنعم خواهد کرد. توضیح جزئیات این موضوع، محور دیگر سخنان مدیرعامل موسسه موقوفه خدمات زائر بود و هاشم حسینی گفت: پیش‌بینی ما این است که فاز اول سفرها از تعطیلات آخر هفته و فاز دوم هم از 24 اسفند آغاز شود. تلاش شده تا در راستای سنت حسنه افطاری ساده، از ظرفیت خیران استفاده شود تا همچون سنوات گذشته که در چناران و برخی مجتمع‌های بین‌راهی، شاهد برپایی سفره‌های اطعام بودیم، امسال هم این آمادگی برقرار باشد تا با مشارکت معاونت اماکن متبرکه از پنجم تا پانزدهم فروردین‌ماه و به مدت 10 شب، رایحه دلپذیر غذای متبرک در مجتمع‌های بین‌راهی استان به مشام برسد.

افزودن دیدگاه نسبت به خبر فوق: