عیدی آستان قدس به ساکنان دو روستای «هندل آباد» و «ساغروان» از اهدای وسایل گرمایشی تا ارائه خدمات درمانی رایگان

1401/11/30 بهمن

خادمان آستان مقدس رضوی در ایام بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص)، با حضور در دو روستای «هندل‎آباد» و «ساغروان»، خدمات رفاهی و درمانی متنوعی را به ساکنان این دو روستا ارائه کردند.

اگر فصل زمستان در کلان‌شهرها با سفیدبوش شدن کوچه و خیابان، شیشه‌های بخارگرفته خانه و خودروها و تجربه دل‌انگیز نشستن ذرات کوچک برف روی پوست صورت همراه باشد، برای خانواده‌های معسر و نیازمندی که در خانه‌های محقر روستایی در حاشیه شهر یا مناطق دورافتاده زندگی می‌کنند، فرارسیدن فصل سرما، تقارن ناگواری با رنج و مصیبت دارد.

 در خانه‌هایی محروم از نعمت گاز که اهالی آن ناچار به استفاده از سوخت‌های جایگزین هستند و همه لحظه‌شماری می‌کنند تا تابش دوباره خورشید، پایانی بر سوز و لرز همیشگی‌شان باشد. با این حال، چند وقتی است که خانه معسران، نیازمندان و محرومان به کرامت رضوی گرم است و از اردوی جهادی گرفته بسته‌های ویژه معیشتی و حمایت‌های نقدی و غیرنقدی، برکت را بیش از پیش به سفره روستاییان و حاشیه‌نشینان آورده است.

سفره کرامت رضوی به «هندل‏ آباد» رسید

برداشت اول از ویژه‌برنامه‌های آستان قدس رضوی در عرصه محرومیت‌زدا یی، مربوط به روستایی از توابع کنویست است که فقط 35 کیلومتر تا مشهد فاصله دارد. سفر اخیر تولیت آستان قدس رضوی به این روستا مقدمه‌ای برای امیدواری هزار و 600 نفر جمعیت این روستا بود تا از گره کور مشکلات معیشتی در عرصه دامداری و کشاورزی گرفته تا چالش‌های زندگی روستایی‌شان در سایه عنایت امام مهربانی‌ها باز شود.

یکی از تأکیدات حجت‌الاسلام والمسلمین مروی در این سفر، رسیدگی به مشکل تأمین گاز اهالی روستا بود و همچون سایر مصوبات این سفر پرخیر و برکت، صبح روز پنجشنبه دومین محموله از بخاری‌های هدیه بنیاد کرامت رضوی به دست خانواده‌های معسر و نیازمند روستای هندل‌آباد رسید.

هادی غلامی، مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی در تشریح جزئیات این طرح می‌گوید: در ادامه دستور اکید تولیت آستان قدس رضوی بر رسیدگی به مصوبات سفر هندل‌آباد، 34 بخاری در قالب دو محموله 10 و 24 عددی به دست خانواده‌های معسر، محروم و نیازمند روستا ارسال شد. علاوه بر این، یکی از دستورات دیگر ایشان این بود که برای تعدادی دیگر از خانه‌ها، پروژه گازکشی اجرا شود و بر این اساس، با صرف حدود سه میلیارد ريال اعتبار، پروژه لوله‌کشی نعمت گاز طبیعی را به خانه‌های محروم رساند و برای سایر خانواده‌ها هم بخاری‌های هدیه آستان قدس رضوی ارسال شد.

جهادگران سلامت، مهمان اهالی ساغروان

برداشت دوم از ویژه‌برنامه‌های آستان قدس رضوی در عرصه محرومیت‌زدایی، کیلومترها دورتر از هندل‌آباد و در روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مشهد در جریان است. روستای «ساغروان» در 55 کیلومتری مشهد جمعیتی حدود چهار هزار و 500 نفر دارد اما محرومیت از امکانات درمانی شرایطی را ایجاد کرده که این بار، بنیاد کرامت رضوی در قامت یک اردوی جهادی گره‌گشای مشکلات مردم و محرومان باشد.

هادی غلامی، مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی در تشریح جزئیات این طرح تأکید کرد که به برکت هماهنگی‌های انجام‌شده، بیش از 50 نفر از پزشکان، پرستاران و کادر درمان در قالب یک اردوی دوروزه به این روستا اعزام شده‌اند. پشتیانی دارویی از این کاروان جهادی بر عهده آستان قدس رضوی بوده و خدمات متنوعی هم از قبیل دندان‌پزشکی، زنان و زایمان، داخلی، گوارش و حتی چشم‌پزشکی ارائه می‌شود.

به گفته وی، علاوه بر آورده‌ای که آستان قدس رضوی با مشارکت خادمیاران پای‌کار آورده، پزشکان جهادی و خادمیاران سلامت هم هزینه‌ای بابت حق ویزیت دریافت نمی‌کنند و با این حال، فراتر از ویزیت رایگان اهالی روستا، برای آن دسته از بیمارانی که روند درمان طولانی‌مدت داشته باشند، قرار مراجعه رایگان به بیمارستان رضوی و دارالشفای امام رضا(ع) صادر می‌شود.

افزودن دیدگاه نسبت به خبر فوق:

یک نظر برای “عیدی آستان قدس به ساکنان دو روستای «هندل آباد» و «ساغروان» از اهدای وسایل گرمایشی تا ارائه خدمات درمانی رایگان

  • ابارش

    من ساکن هندل اباد ئگ پسر با معلولئت بسئار شدئد هئچ کدام از ائن کمک ها به من نرسئد نه بخارئ نه برائ گاز قرض کردم هنوزم گاز ندارم و هزار مشکل دگه شانس با ما ئار نبود ئا کم لظفئ دهئار