تشریح طرح های بنیاد کرامت رضوی برای محرومیت زدایی/ از اسکان زائران نیازمند تا ایجاد اشتغال پایدار برای محرومان

1400/03/25 خرداد

مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی، ویژه برنامه های این بنیاد به مناسبت دهه کرامت را تشریح کرد. محمدحسین استادآقا صبح امروز در نشست با اصحاب رسانه گفت: امسال ویژه برنامه‌های متنوعی توسط 7 زیرمجموعه بنیاد کرامت رضوی به اجرا گذاشته خواهد شد.   از اسکان زائران محروم تا آزادی زندانیان جرائم غیرعمد استادآقا استقبال از […]

مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی، ویژه برنامه های این بنیاد به مناسبت دهه کرامت را تشریح کرد.

محمدحسین استادآقا صبح امروز در نشست با اصحاب رسانه گفت: امسال ویژه برنامه‌های متنوعی توسط 7 زیرمجموعه بنیاد کرامت رضوی به اجرا گذاشته خواهد شد.

 

از اسکان زائران محروم تا آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

استادآقا استقبال از زائران در مبادی ورودی شهر مشهد از جمله فرودگاه، راه آهن و پایانه اتوبوسرانی را از جمله برنامه های معاونت خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی در این دهه اعلام کرد و افزود: علاوه بر آن در دهه کرامت، روزانه از 2 هزار زائر محروم خراسان رضوی با یک روز اسکان و سه وعده غذای متبرک پذیرایی خواهد شد. همچنین پویش آزادی 888 زندانی جرایم غیرعمد با همراهی و مشارکت سازمان زندان‌ها در دستور کار قرار دارد.

 

888 هزار بسته معیشتی برای خانواده های نیازمند

مدیرعامل بنیاد کرامت در ادامه از آغاز چهارمین مرحله پويش «سفره مهربانی» در سراسر کشور خبر داد و گفت: در این مرحله 111 هزار خادمیار رضوی در سراسر کشور مشارکت دارند و هر کانون خدمتی 8 بسته معیشتی به ارزش 500 هزار تومان را با مشارکت خیران و نیکوکاران تهیه خواهد کرد تا با همکاری نهادهای بهزیستی و کمیته امداد، به خانواده های نیازمند اهدا شود.

به گفته استادآقا، اختتاميه طرح «سفره مهربانی 4» که به تهیه و توزیع 888 هزار بسته معيشتی منجر خواهد شد نیز در دهه کرامت برگزار خواهد شد. همچنین مؤسسه تربیت بدنی بنیاد کرامت رضوی، تهیه اقلام ورزشی و توزیع در مناطق کم برخوردار با اعتبار 10 میلیارد تومان در سراسر کشور و نیز تجهیز سه زمین ورزشی در حاشیه شهر مشهد را در دست اجرا دارد.

کودکان کار میهمان حضرت رضا(ع) می شوند

میزبانی از کودکان کار یکی دیگر از برنامه های بنیاد کرامت در این دهه است. استادآقا درباره جزئیات این طرح گفت: در روز چهارشنبه، 26 خرداد ماه جمعی از کودکان کار که توسط نهادهای مربوطه شناسایی شده اند، در باغ بیلدر و اردوگاه خاتون میهمان آستان قدس رضوی خواهند بود و ویژه برنامه‌های فرهنگی، تفریحی و سرگرم کننده برای آن ها پیش بینی شده است، همچنین شرایط خانوادگی این کودکان مورد بررسی قرار می‌گیرد تا جهت حمایت و رفع مشکلات آنها اقدام شود. 

 

افتتاح طرح‌های اشتغال‌زایی در سراسر کشور

وی با اشاره به فعالیت‌های در دست اقدام در حوزه اشتغال‌زایی پایدار نیز گفت: اگرچه توزیع بسته های حمایتی بین نیازمندان یکی از طرح های آستان قدس رضوی رضوی است اما مطابق دستور تولیت آستان قدس رضوی، رویکرد ایجاد اشتغال پایدار و توانمندسازی اقشار کم بضاعت به جای توزیع بسته‌های حمایتی نیز مد نظر قرار گرفته و این طرح در مرحله اول در چهار استان سیستان و بلوچستان، گلستان، خوزستان و لرستان، با توجه به مزیت‌های نسبی هر استان، اجرایی شده است.

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی افزود: در چهار استان‌ مذکور با کمک مؤسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی، نسبت به راه‌اندازی واحدهای دامپروری اقدامات لازم انجام شده و حمایت آستان قدس از گروه های هدف به مدت 3 سال ادامه خواهد داشت. همچنین برای اجرایی شدن این طرح، تسهیلات 4 درصدی بانکی به خانواده‌های تحت پوشش طرح در اقصی نقاط کشور اعطا می‌شود تا بتوانند مقدمات اشتغال پایدار را فراهم کنند.

طرح های حمایتی در خوزستان

استادآقا به طرح های بنیاد برکت برای حمایت از مردم خوزستان نیز اشاره کرد و گفت: با هدف اشتغالزایی در این منطقه، 116 واحد پرورش گاوميش در شهر شعيبيه خوزستان با اعتباری بالغ بر 80 ميليارد ریال در دهه کرامت افتتاح خواهد شد. همچنین عمليات اجرايی احداث اورژانس بين جاده‌ای هويزه و بازسازی بخش جراحی بيمارستان محلی این شهر با اعتباری بالغ بر 10 ميليارد ريال در این دهه مبارک آغاز خواهد شد.

 

احداث مدرسه در جوانرود کرمانشان

استادآقا در ادامه به طرح بنیاد کرامت در استان کرمانشان نیز اشاره و اظهار کرد: عمليات اجرايی احداث دبستان 6 كلاسه در شهر اهل تسنن جوانرود استان کرمانشاه با 30 ميليارد ريال مشاركت سازمان نوسازی مدارس و 30 ميليارد سرمایه گذاری آستان قدس نیز در دهه کرامت  آغاز می‌شود.

 

بهره برداری از مجتمع بین راهی در نقطه صفر مرزی

وی همچنین گفت: بهره بردای از مجتمع بين راهی ميرجاوه در نقطه صفر مرزی استان سیستان  و بلوچستان و با اعتباری بالغ بر 367 ميليارد ريال و همچنین افتتاح دبستان 6 كلاسه شهدای قرقی در منطقه محروم مشهد با مشاركت خیران آستان قدس رضوی از دیگر طرح های دهه کرامت است.

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی با اشاره به ویژه برنامه‌های مؤسسه موقوفه زائر بنیاد کرامت رضوی هم گفت: در دهه کرامت، پذیرایی و برگزاری جشن در مجتمع‌های بین راهی مسیرهای منتهی به مشهد مقدس در نظر گرفته شده است. همچنین مراسمی ویژه ساکنان منطقه حاشیه‌ای منطق طرق و توزیع 500 بسته معیشتی از دیگر برنامه‌های حمایتی در این دهه است. استادآقا مرکز جامع مشاوره، رشد و توانمندسازی بنیاد کرامت رضوی را از دیگر مجموعه های ارائه دهنده خدمت برشمرد و گفت: این مرکز با 5 کلینیک در سطح شهر مشهد در خدمت زائران و مجاوران است و در دهه کرامت نیز با توان مضاعف این خدمت رسانی را دنبال خواهد کرد.

حمایت از اشتغال‌آفرینی برای بانوان سرپرست خانوار

استادآقا به طرح هایی اجرایی توسط مرکز امور بانوان و خانواد بنیاد کرامت رضوی نیز اشاره و اظهار کرد: طی سال و در قالب طرح «زندگی به سبک رضوی» 30 هزار نومزدوج از سراسر کشور تحت پوشش دوره‌های آموزشی این مجموعه قرار می‌گیرند.  همچنین به منظور ترویج فرهنگ فرزندآوری، طرح «شکوه مادری» با مشارکت 7 هزار مادر تحصیلکرده دارای سه فرزند و بیشتر با 40 سال سن در حال اجراست که همه آنها طی سال جاری، به مدت سه روز میهمان حضرت رضا(ع) در مشهد مقدس خواهند بود. همچنین، پویش «نذر امام» به همت کانونهای خدمت بانوان و خانواده با هدف آزادی مادران زندانی جرایم غیرعمد آغاز شده است.

مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی افزود: آیین افتتاح جشن‌های تشرف خانگی دختران مكلف سراسر کشور در قالب پويش ملی «دخترماه» از روز ولادت حضرت معصومه(س) آغاز شد و جامعه هدف این پويش، 8800 دختر نوجوان به سن تکلیف رسیده است.

وی از افتتاح نمایشگاه «سرای خاتون» در دهه کرامت با هدف حمایت از بانوان کارآفرین و توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار شهر مشهد نیز خبر داد و گفت: این نمایشگاه با 40 غرفه به دست بانوان کارآفرین مشهدی دایر شده و تا31 خرداد در باغ اردوگاه خاتون دایر خواهد بود.

 

تجلیل از دانش آموزان برگزیده طرح «بی نهایت شو»

استادآقا با بیان اهم طرح‌های مؤسسه جوانان و تشکل‌های انقلابی بنیاد کرامت رضوی نیز ادامه داد: جشن‌های «زیر سایه خورشید» با اعزام 300 کاروان خادمان و با هماهنگی ستاد ملی کرونا، شادی و سرور جشن‌های دهه کرامت را به استان‌های سراسر کشور منتقل می‌کند.

وی اضافه کرد: طرح آموزش «بی نهایت شو» که با مشارکت 120 هزار دانش آموز دختر و پسر برگزار شد نیز یکی از طرح های موفق فرهنگی و دینی در کشور بود که اختتاميه آن با تقدیراز  افراد برگزیده در دهه کرامت برگزار می شود.

افزودن دیدگاه نسبت به خبر فوق: