گزارشی از اقدامات یک ساله مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی به مردم حاشیه شهر و روستاهای مشهد

1399/11/25 بهمن

در مدت یکسال اخیر، مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی با تمام توان به یاری اقشار آسیب پذیر شتافت. هدف غالب طرح‌ها و اقدامات به اجرا در آمده، حمایت از اقشار بی‌بضاعت حاشیه شهر مشهد و روستاهای محروم بوده و تا رفع کامل بیماری، جریان همدلی و خدمت‌رسانی ادامه خواهد داشت.هادی غلامی مدیر امور مجاورین […]

در مدت یکسال اخیر، مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی با تمام توان به یاری اقشار آسیب پذیر شتافت. هدف غالب طرح‌ها و اقدامات به اجرا در آمده، حمایت از اقشار بی‌بضاعت حاشیه شهر مشهد و روستاهای محروم بوده و تا رفع کامل بیماری، جریان همدلی و خدمت‌رسانی ادامه خواهد داشت.
هادی غلامی مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی در گفت‌وگو با آستان نیوز به تشریح طرح‌ها و اقدامات یکسال اخیر این مجموعه پرداخت و گفت: برای مواجهه با بحران کرونا و حمایت از بخشی از خانواده‌های آسیب پذیر در یکسال اخیر، انواع طرح‌ها، برنامه‌ریزی و به مرحله اجرا درآمد تا در حد مقدورات آستان قدس و کمک‌های مردمی و خیرین، باری از دوش این اقشار برداشته شود.

توزیع 220هزار بسته معیشتی
وی تهیه و توزیع بسته‎‌های ارزاق را یکی از مهمترین برنامه‌های عملیاتی آستان قدس رضوی در این مدت معرفی کرد و افزود: 220 هزار بسته به ارزشی تقریبی 660 میلیارد ریال تهیه و توزیع شد. هر بسته متشکل از 14 قلم کالا شامل 10 کیلوگرم برنج ایرانی، 3 لیتر روغن مایع، 5 کیلو گرم حبوبات، 2 بسته ماکارونی، 2 قوطی رب، یک کیلوگرم سویا، 5 عدد ماسک، 5 قطعه صابون و نیز بسته فرهنگی شامل کتاب پویانمایی و دعای هفتم صحیفه سجادیه در نظر گرفته شد.
غلامی، یکی دیگر از تمهیدات این مجموعه برای رفع نیازهای اولیه خانواده‎های نیازمند را، توزیع غذای گرم عنوان و ابراز کرد: در مدت یکسال اخیر، 650 هزار پرس انواع غذای گرم متبرک طبخ و توزیع شده است. همچنین 1097 رأس گوسفند به ارزش 23 میلیارد ریال به نیت عقیقه ذبح شد و بیش از 20 تن گوشت گرم بین خانوارهای نیازمند و هیأت مذهبی شهر شناسایی شده توزیع شد.
به‎ گفته وی، پخت و توزیع نان صلواتی با مشارکت تشکل‌های مردمی یکی دیگر از اقدامات حمایت‎گرانه مدیریت امور مجاورین است که از طریق برپایی نانوایی در روزهای یکشنبه، سه‎شنبه و پنجشنبه در مناطق مختلف حاشیه شهر مشهد و پخت 800 هزار قرص به ارزش حدود یک میلیارد و300 میلیون ریال محقق شده است.


تسویه حساب بدهی محرومان در طرح «آقا حساب کردند»
«آقا حساب کردند» از جمله طرح‌های مبتکرانه برای جلب مشارکت عمومی به منظور کمک به اقشار آسیب دیده از کرونا بوده و در چندین مرحله و به اشکال مختلف، زمینه خدمت‎رسانی به گروه‎های هدف را مهیا کرد.
تسویه حساب دفتری خرده بدهکاران فروشگاه‎های مواد غذایی، پرداخت قبوض آب، برق و گاز ساکنین معسر، تسویه حساب بیماران بستری در بیمارستان‌ها و نیز تسویه حساب اجاره بهای معوق مستأجرین بدهکار ساکن حاشیه شهر مشهد به مبلغ یک میلیارد و300 میلیون ریال در راستای همین طرح انجام شد.
این مقام مسئول در آستان قدس به دو طرح اجرایی در حوزه حمایت از جوانان و خانواده اشاره کرد و گفت: تهیه و اهدای جهیزیه و اقلام کمک‎جهیزیه به 495 زوج کم بضاعت و نیز اعطای 25میلیارد و 450 میلیون ریال تسهیلات جهیزیه به 509 زوج نیازمند در راستای کمک به تشکیل خانواده زوجین جوان مشهدی صورت گرفته است.


برپایی اردوهای سلامت در حاشیه شهر
آن گونه که غلامی گفته، کانون موضوعی سلامت در چارچوب کانون‌های خدمت رضوی استان با بهره‌مندی از‌خدمات ده‌ها تن از کادر فعال در حوزه‌های تخصصی پزشکی از طریق برگزاری اردوهای جهادی سلامت در مناطق و روستاهای محروم شهرستان مشهد، خدمات کاملاً رایگان تشخیصی، درمانی، دارویی و ارجاعی به بیماران بی‌بضاعت ارائه می‌دهد.
وی اضافه کرد: این فعالیت‌ها با رویکرد پایش سلامت، غربالگری بیماری‌های فشار خون و دیابت، شناسایی و معرفی افراد با بیماری خاص به شبکه بهداشت در قالب نظام ارجاع، برگزاری دوره‎های آموزشی بهداشتی با موضوعات دهان و دندان، مادر و نوزاد و… به صورت دوره‌ای و حداقل ماهانه و به ارزش تقریبی 4 میلیارد و 500 میلیون ریال در مدت یکسال اخیر انجام شده است. 1400 ویزیت و 83 ارجاع به بیمارستان و انجام جراحی، از نتایج عملکرد کانون سلامت رضوی است.


توزیع 2500 بسته بهداشتی
همچنین با هدف تأمین بهداشت عمومی، مدیریت مجاورین بنیاد کرامت رضوی نسبت به تهیه و توزیع مواد ضدعفونی در مناطق مرکز و حاشیه شهر مشهد اقدام کرد. برای این منظور 2500 بسته بهداشتی شامل هربسته 5 عدد ماسک و نبات متبرک و 2800 دست گان بهداشتی توزیع شد.
یکی دیگر از وجوه خدمت‎رسانی به افراد کم برخوردار جامعه، اعطای تسهیلات برای مرتفع کردن گرفتاری نیازمندان به شمار می‌رود. مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی در این خصوص اعلام کرد: 991 نفر از این گروه‌ها، در مجموع 49میلیارد و 550 میلیون ریال تسهیلات کارگشایی دریافت‌ کردند. به‌علاوه، به 100 نفر از اهالی کم‌بضاعت شهرستان کلات با هدف راه‌اندازی واحدهای پرورش دام سبک، تسهیلات اشتغال‌زایی به ارزش 110 میلیارد ریال تعلق گرفته است.

افزودن دیدگاه نسبت به خبر فوق: