در مدت یکسال اخیر، مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی با تمام توان به یاری اقشار آسیب پذیر شتافت. هدف غالب طرح‌ها و اقدامات به اجرا در آمده، حمایت از اقشار بی‌بضاعت حاشیه شهر مشهد و روستاهای محروم بوده و تا رفع کامل بیماری، جریان همدلی و خدمت‌رسانی ادامه خواهد داشت.
هادی غلامی مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی در گفت‌وگو با آستان نیوز به تشریح طرح‌ها و اقدامات یکسال اخیر این مجموعه پرداخت و گفت: برای مواجهه با بحران کرونا و حمایت از بخشی از خانواده‌های آسیب پذیر در یکسال اخیر، انواع طرح‌ها، برنامه‌ریزی و به مرحله اجرا درآمد تا در حد مقدورات آستان قدس و کمک‌های مردمی و خیرین، باری از دوش این اقشار برداشته شود.

توزیع ۲۲۰هزار بسته معیشتی
وی تهیه و توزیع بسته‎‌های ارزاق را یکی از مهمترین برنامه‌های عملیاتی آستان قدس رضوی در این مدت معرفی کرد و افزود: ۲۲۰ هزار بسته به ارزشی تقریبی ۶۶۰ میلیارد ریال تهیه و توزیع شد. هر بسته متشکل از ۱۴ قلم کالا شامل ۱۰ کیلوگرم برنج ایرانی، ۳ لیتر روغن مایع، ۵ کیلو گرم حبوبات، ۲ بسته ماکارونی، ۲ قوطی رب، یک کیلوگرم سویا، ۵ عدد ماسک، ۵ قطعه صابون و نیز بسته فرهنگی شامل کتاب پویانمایی و دعای هفتم صحیفه سجادیه در نظر گرفته شد.
غلامی، یکی دیگر از تمهیدات این مجموعه برای رفع نیازهای اولیه خانواده‎های نیازمند را، توزیع غذای گرم عنوان و ابراز کرد: در مدت یکسال اخیر، ۶۵۰ هزار پرس انواع غذای گرم متبرک طبخ و توزیع شده است. همچنین ۱۰۹۷ رأس گوسفند به ارزش ۲۳ میلیارد ریال به نیت عقیقه ذبح شد و بیش از ۲۰ تن گوشت گرم بین خانوارهای نیازمند و هیأت مذهبی شهر شناسایی شده توزیع شد.
به‎ گفته وی، پخت و توزیع نان صلواتی با مشارکت تشکل‌های مردمی یکی دیگر از اقدامات حمایت‎گرانه مدیریت امور مجاورین است که از طریق برپایی نانوایی در روزهای یکشنبه، سه‎شنبه و پنجشنبه در مناطق مختلف حاشیه شهر مشهد و پخت ۸۰۰ هزار قرص به ارزش حدود یک میلیارد و۳۰۰ میلیون ریال محقق شده است.


تسویه حساب بدهی محرومان در طرح «آقا حساب کردند»
«آقا حساب کردند» از جمله طرح‌های مبتکرانه برای جلب مشارکت عمومی به منظور کمک به اقشار آسیب دیده از کرونا بوده و در چندین مرحله و به اشکال مختلف، زمینه خدمت‎رسانی به گروه‎های هدف را مهیا کرد.
تسویه حساب دفتری خرده بدهکاران فروشگاه‎های مواد غذایی، پرداخت قبوض آب، برق و گاز ساکنین معسر، تسویه حساب بیماران بستری در بیمارستان‌ها و نیز تسویه حساب اجاره بهای معوق مستأجرین بدهکار ساکن حاشیه شهر مشهد به مبلغ یک میلیارد و۳۰۰ میلیون ریال در راستای همین طرح انجام شد.
این مقام مسئول در آستان قدس به دو طرح اجرایی در حوزه حمایت از جوانان و خانواده اشاره کرد و گفت: تهیه و اهدای جهیزیه و اقلام کمک‎جهیزیه به ۴۹۵ زوج کم بضاعت و نیز اعطای ۲۵میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال تسهیلات جهیزیه به ۵۰۹ زوج نیازمند در راستای کمک به تشکیل خانواده زوجین جوان مشهدی صورت گرفته است.


برپایی اردوهای سلامت در حاشیه شهر
آن گونه که غلامی گفته، کانون موضوعی سلامت در چارچوب کانون‌های خدمت رضوی استان با بهره‌مندی از‌خدمات ده‌ها تن از کادر فعال در حوزه‌های تخصصی پزشکی از طریق برگزاری اردوهای جهادی سلامت در مناطق و روستاهای محروم شهرستان مشهد، خدمات کاملاً رایگان تشخیصی، درمانی، دارویی و ارجاعی به بیماران بی‌بضاعت ارائه می‌دهد.
وی اضافه کرد: این فعالیت‌ها با رویکرد پایش سلامت، غربالگری بیماری‌های فشار خون و دیابت، شناسایی و معرفی افراد با بیماری خاص به شبکه بهداشت در قالب نظام ارجاع، برگزاری دوره‎های آموزشی بهداشتی با موضوعات دهان و دندان، مادر و نوزاد و… به صورت دوره‌ای و حداقل ماهانه و به ارزش تقریبی ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در مدت یکسال اخیر انجام شده است. ۱۴۰۰ ویزیت و ۸۳ ارجاع به بیمارستان و انجام جراحی، از نتایج عملکرد کانون سلامت رضوی است.


توزیع ۲۵۰۰ بسته بهداشتی
همچنین با هدف تأمین بهداشت عمومی، مدیریت مجاورین بنیاد کرامت رضوی نسبت به تهیه و توزیع مواد ضدعفونی در مناطق مرکز و حاشیه شهر مشهد اقدام کرد. برای این منظور ۲۵۰۰ بسته بهداشتی شامل هربسته ۵ عدد ماسک و نبات متبرک و ۲۸۰۰ دست گان بهداشتی توزیع شد.
یکی دیگر از وجوه خدمت‎رسانی به افراد کم برخوردار جامعه، اعطای تسهیلات برای مرتفع کردن گرفتاری نیازمندان به شمار می‌رود. مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی در این خصوص اعلام کرد: ۹۹۱ نفر از این گروه‌ها، در مجموع ۴۹میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال تسهیلات کارگشایی دریافت‌ کردند. به‌علاوه، به ۱۰۰ نفر از اهالی کم‌بضاعت شهرستان کلات با هدف راه‌اندازی واحدهای پرورش دام سبک، تسهیلات اشتغال‌زایی به ارزش ۱۱۰ میلیارد ریال تعلق گرفته است.