خدمت رسانی دندانپزشکان از سراسر کشور به زائران و مجاوران رضوی 

1403/01/09 فروردین

جهادگران گروه جهادی «الکفیل» در ادامه برگزاری اردوهای جهادی در سراسر کشور به مشهد آمدند تا به زائران و مجاوران نوروزی مشهدالرضا(ع) خدمت رسانی کنند.

نوروز ۱۴۰۳ کاروان جهادگران جامعه پزشکی به مشهدالرضا رسیدند تا یک بار دیگر در سفری «زیارتی جهادی»، حماسه ای از خدمت به محرومان خلق کنند. 
غلامی، مدیر امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی در بازدید از این اردو از حضور ۲۰۰ جهادگر از جامعه پزشکان  خبر می‌دهد و می‌افزاید: این گروه جهادی شامل ۱۰۰ دندانپزشک و ۷۰ پرستار دندانپزشکی به همراه ۳۰ نفر عوامل اجرای است که با همکاری موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی در ورزشگاه امام رضا(ع) مستقر شده‌اند. 
وی می‌گوید: درخواست برگزاری اردوی جهادی «نذر شفا» که از این گروه جهادی به بنیاد کرامت رضوی رسید، دو ماه زمان برد تا مراحل اجرایی به سرانجام برسد. 
به گفته‌ی غلامی «منتظران ظهور» نیز یک گروه جهادی دیگر از دندانپزشکان است که با ۳۵ یونیت دندانپزشکی از یکم تا سیزدهم فروردین در زائرسرای آستان قدس رضوی خدمت رسانی می‌کند.


 یک‌هزار خدمت دندانپزشکی به مددجویان کمیته امداد

وی حضور دندانپزشکان را در این اردو، طی مراحل دوماهه و با تایید و پیگیری در جلسات مشترک با دانشگاه علوم پزشکی عنوان و می‌افزاید: از یکم تا چهارم فروردین مراحل آماده سازی ورزشگاه برای پذیرش بیماران زمان برد و از پنجم فروردین تا به امروز حدود یک‌هزار خدمت به مددجویان ارائه شده که تا دهم فروردین ادامه دارد. 
این مقام مسئول به تفاهم آستان قدس رضوی با کمیته امداد امام خمینی(ره) برای پذیرش ۸۰ درصد از مددجویان اشاره و می‌افزاید: دندانپزشکی خدمتی گران است و مردم حق دارند، بسیاری با سیلی صورتشان را سرخ نگه می‌دارند و بسیار آبرومندند و تمام تلاش ما حفظ کرامت مددجویان است. 
 

خدمت رسانی دندانپزشکان از سراسر کشور به زائران و مجاوران رضوی


اخلاص پزشک جراح

معصومه سفیدسنگی، مدیر اجرایی «اردو جهادی نذر شفا» از فداکاری پزشکان جهادی در این اردوها برایمان اینگونه می‌گوید: ریسک ابتلا به «هپاتیت» و «اچ آی وی» برای دندانپزشکان جهادی وجود دارد و متاسفانه یکی از پزشکان هفته قبل آزمایشش مثبت شد که ما چشم‌مان اشکبار و با متوسل به امام رضا(ع) برای شفای او دعا کردیم.

وی از تواضع پزشکان حاضر در اردو اینگونه تعریف می‌کند: یکی از جهادگران به عنوان کادر انتظامات مدتی همراه تیم بود؛ وقتی نیاز به جراحی یک بیمار پیش آمد در جراحی حضور یافت و ما تازه متوجه شدیم این فرد صرفا نیروی عادی و عوامل اجرایی نیست و از جراحان خوب کشور است؛ برایمان خدمت بی منت این پزشک جراح به همکارانش تحسین برانگیز بود. 


عیدی پزشکان جهادی به زائران و مجاوران محروم

از تمام شهرهای ایران، همدان، بابل، کرمانشاه، تهران و… پزشکان و دندانپزشکان همسفر این جهادگران برای ادای «نذر شفا» شده اند؛ یکی از جهادگران که از تهران آمده است، انگیزه اش از حضور در این اردو را عیدی به زائران و مجاوران امام رضا در قالب خدمت دندانپزشکی بیان می‌کند.
 

خدمت رسانی دندانپزشکان از سراسر کشور به زائران و مجاوران رضوی


لباس خادمی، هدیه‌ای از سوی امام رضا(ع) به پزشک تهرانی

دکتر «جاریانی» یکی از جهادگران این گروه است که به بیان صادقانه با جان و دل آمده و می‌گوید: با گروه جهادی الکفیل ۱٠ سال قبل در حال خدمت به مردم در کوره های آجرپزی تهران آشنا شدم و فقط عشق به مردم باعث این تداوم همکاری بوده است. 
او بیان می‌کند: ۱۱۰ یونیت را در هر اردو همراه داریم که بیش از ۱۰ سال است با همراهی دندانپزشکان از سراسر ایران به نقاط مختلف کشور سفر می‌کنیم.
وی خادمی امام رضا را، هدیه ی آقا به او، در این اردوی جهادی می‌داند و از خوشحالی بی اندازه اش، برای تکمیل مراحل پذیرش او، برای پوشیدن لباس خادمی، برایمان می‌گوید.
 

خدمت به محرومان آرامش و تفریح اوست

یکی از دندانپزشکان جهادگر نیز که نمی‌خواهد نامش ذکر شود از ارومیه آمده، او از تغییر مسیر زندگی اش در سه سال آشنایی با این گروه جهادی برایمان می‌گوید.
او با شوخ طبعی هدفش را از سفر جهادی تفریح بیان می‌کند و می‌افزاید: خدمت به محرومان آرامش و تفریح زندگی من شده است و لبخند مددجویان لذتبخش ترین خاطرات سفرهایم است. 
او در اولین روز سفرش به مشهد به زیارت امام رضا(ع) مشرف شده و سلام مادرش را به آقا رسانده و تمام مدت سفرش در روزهای نوروز در اردو مستقر شده است.
 

خدمت رسانی دندانپزشکان از سراسر کشور به زائران و مجاوران رضوی


امام رضا حواسش به ما هست
 دکتر «مریم خانجانی» نیز از همدان آمده؛ او در آخرین روزهای سال ۱۴۰۲ تصمیمش برای سفر قطعی و از رمضان سال گذشته و اردوی ایلام با این جهادگران همراه شده است. 
تیرماه گذشته نیز همراه جهادگران جامعه پزشکی سفر به مشهد داشته است و امسال هم به سختی بلیط تهیه کرده اما معتقد است، امام رضا(ع) برای این سفر خیرخواهانه او را طلبیده است.
او می گوید، آرامش این سفر به سختی اش می‌ارزد و تعریف می‌کند: شب گذشته نزدیک سحر به حرم مشرف شدم و از شدت خستگی باب الجواد در گوشه صحن نشستم، یکی از خادمان غذای حضرت برایم آورد و این اتفاق هم برایم یک نشانه بود که امام رضا حواسش به ما هست.

این بانوی جهادگر انگیزه اش از کمک به محرومان تعریف می‌کند و می‌گوید: در یکی از اردوها، مردی هفتاد ساله را دیدم که تمام عمرش یکبار به پزشک دندان مراجعه نکرده بود چون تمکن مالی نداشته و من از دوران دانشجویی با دیدن چنین افرادی عهد کردم به این افراد کمک برسانم تا از دردشان کم کنم.
 
دکتر خانجانی خاطره جالبش از خدمت به مددجویان را از یک پیرمرد  برایمان می‌گوید: «مرد سالمندی برای پذیرش پیش من آمد، خودکارم در همان لحظه تمام شده بود، بعد از یک ساعت برگشت برای من دوتا خودکار خرید و هدیه داد که بسیار برای من این کارش ارزش داشت».

سالن ورزشگاه امام رضا(ع) نوروز ۱۴۰۳ شاهد همدلی، مهربانی، انسان دوستی و خدمت جهادی جامعه پزشکان بود و این سفر زیارتی جهادی در کارنامه جهادگران الکفیل با نمره ای درخشان ثبت شد.

افزودن دیدگاه نسبت به خبر فوق: