بهره‌برداری از 10 پروژه بنیاد کرامت رضوی در کشور از تحویل منازل مسکونی بازسازی شده تا آغاز عملیات اجرایی احداث مجتمع زیارتی در مرز مهران

1401/03/18 خرداد

همزمان با دهه کرامت وبا حضور تولیت آستان قدس رضوی، 10 پروژه عمرانی و خدماتی بنیاد کرامت رضوی در ۵ استان به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح و عملیاتی شد.

در این مراسم که صبح امروز در زائرسرای رضوی برگزار شد، علاوه بر آغاز عملیات اجرایی احداث فاز سوم زائرسرای رضوی، پروژه‌های در استان های گلستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان به بهره برداری رسید و یک پروژه نیز در استان ایلام وارد مرحله اجرایی شد.
محمدحسین استاد آقا مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی درباره جزئیات این طرح‌ها گفت: این پروژه ها مجموعاً به ارزش 840 میلیارد ریال با مشارکت خیران و خادمیاران به نتیجه رسیده و بنیاد کرامت رضوی نیز به نیت تبرک و شتاب دهنده در آن مشارکت داشته است. 
 

آغاز عملیات اجرایی احداث فاز سوم زائرسرای رضوی
استادآقا به اشاره به پروژه زائرسرای رضوی اظهار کرد: همزمان با دهه کرامت، عملیات اجرایی احداث فاز سوم زائر سرای رضوی ‌در ۷ بلوک، هر یک به مساحت ۲۸۰۰ مترمربع مساحت آغاز شد که تکمیل و بهره‌برداری آن، ظرفیت تخت‌ها برای اسکان زائران کم بضاعت، ۱۱۰۰ تخت افزایش خواهد یافت. وی ادامه داد: همچنین در کنار آغاز عملیات اجرایی احداث فاز سوم زائر سرا و در راستای خدمت رسانی شایسته،  یک باب نانوایی در این زائرسرا افتتاح شد تا بتوانیم میزبانی بهتری از زائران عزیز داشته باشیم.
در ادامه این مراسم و در قالب ارتباط زنده تصویری با چهار استان، پروژه‌های عمرانی و خدماتی بنیاد کرامت رضوی در رامیان استان گلستان، زابل و کنارک استان سیستان و بلوچستان و نیز رودان هرمزگان به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی احداث یک مجتمع زیارتی در منطقه مرزی مهران در استان ایلام نیز آغاز شد. 
 

بازسازی و تحویل  66 خانه آسیب دیده در شهرستان رامیان
در اولین ارتباط تصویری با استان گلستان، گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای احداث و بازسازی منازل مسکونی آسیب دیده از زلزله در شهرستان رامیان ارائه شد که طبق آن، در مرحله نهایی این پروژه،  17 واحد مسکونی تکمیل و تحویل شده است. مدیرعامل بنیاد کرامت رضوی هم گزارش کاملی از این پروژه ارائه کرد و گفت: پس از زلزله سال 99 در استان گلستان، در شرایطی که مردم آسیب دیده منطقه شهرستان رامیان استان گلستان، پس از یکسال همچنان در کانکس  و منازل خویشاوندان خود زندگی می کردند، بنیاد کرامت رضوی از شهریور 1400 برای کمک به آنها وارد میدان شد. استادآقا افزود: مقرر شده بود این پروژه طی یکسال به اتمام برسد اما با عنایت حضرت رضا(ع) توانستیم در مدت 8 ماه، احداث و بازسازی ۶۶ واحد را با 100 میلیارد ریال و مشارکت کمیته امداد و خیرین به سرانجام برسانیم که امروز شاهد افتتاح و تحویل ۱۷ واحد نهایی آن هستیم و دیگر خانواده ای از محرومین این منطقه، منزل خسارت دیده ندارد. 
 

تکمیل و تجهیز مدرسه روستای ویرو و تامین تجهیزات مورد نیاز
در ادامه، مدرسه روستای ویرو از توابع رامیان که در اثر زلزله آسیب دیده بود و به همت خادمیاران رضوی و خیران تکمیل و تجهیز شده است برای استفاده دانش آموزان منطقه تحویل شد. این مدرسه با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار بازسازی شد و در کنار آن تامین  62 نیمکت، میز و صندلی معلمان، احداث سرویس های بهداشتی و آبخوری و نیز ۱۰۰ دست لباس و لوازم ورزشی به دانش آموزان این مدرسه نیز دیگر خدمت خادمیاران و خیران به مردم این روستا بود. 
 

تحویل 60 منزل بازسازی  شده در سیستان و بلوچستان
در ارتباط تصویری دیگری با مراسم تحویل منازل در شهرستان کنارک استان سیستان و بلوچستان این گونه اعلام شد که پس از وقوع سیل دی ماه سال گذشته، مبلغ شش میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی این منازل توسط بنیاد کرامت رضوی و با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تامین شد. استادآقا با تشریح اقدامات انجام شده در استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: پس از سیل سال ۹۸ و وقوع سیل دیگری در سال ۱۴۰۰ در استان سیستان و بلوچستان، بنیاد کرامت رضوی با شناسایی ۶۰ واحد مسکونی در شهرستان کنارک، برای بازسازی آنها وارد عمل شد و امروز این پروژه نیز تکمیل و و به مردم تحویل  شد. 
 

تامین آب 100 هکتار زمین کشاورزی در شهرستان زابل
در ارتباط تصویری دیگری با شهرستان زهک استان سیستان و بلوچستان که آیین افتتاحیه ۵۰ چاهک آب با مشارکت جهاد کشاورزی در جریان بود، دو حلقه چاه به صورت نمادین با حضور مسئولان شهرستان به بهره برداری رسید که‌ ایجاد ۱۵۰ فرصت اشتغال مستقیم و ۴۵۰ اشتغال غیر مستقیم در این منطقه از برکات این طرح است.  مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی در این باره گفت: با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی مربوطه، ۵۰ حلقه چاه در شهرستان زابل حفر شد تا حدود 100 هکتار زمین کشاورزی زیر کشت برود و امیدواریم با اجرای این طرح، خانواده های کم بضاعت این شهرستان توانمند شوند و زراعت در این مناطق رونق بگیرد.
 

شروع عملیات اجرایی مجتمع زیارتی در مرز مهران
در ارتباط زنده دیگر با آیین آغاز عملیات اجرایی مجتمع زیارتی چند منظوره اربعین در شهرستان مهران استان ایلام، این مجموعه با حضور نماینده ولی فقیه و مسئولان این استان کنلگ زنی شد. این مجموعه رفاهی و خدماتی در زمینی به مساحت ۲۵ هزار متر احداث خواهد شد که شامل فضای اسکان زائران، احداث حمام و سرویس های سرویس های بهداشتی است و تا پایان سال 1401 آماده بهره برداری خواهد شد. فاز دوم این مجتمع نیز شامل کارخانه یخ، آشپزخانه و برخی دیگر از نیازها خود بود که در سال 1402 تکمیل خواهد شد.
 

200 واحد بازسازی شده در رودان تحویل شد
در آخرین ارتباط زنده نیز، واحدهای مسکونی شهرستان رودان استان هرمزگان افتتاح شد. طبق گزارش اعلام شده، 200 واحد منزل مسکونی آسیب دیده در این منطقه با صرف ۱۴ میلیارد ریال اعتبار و مشارکت خیرین و تشکل های مردمی، مرمت و بازسازی شده است. مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی درباره این پروژه نیز گفت: 200 منزل مسکونی در شهرستان رودان نیز که در سیل سال ۱۴۰۰ آسیب جدی دیده بود، پس بازسازی، به تدریج تحویل مردم شد و امروز آخرین مرحله تحویل این واحدها خواهد بود. 

 
آغاز به کار سامانه «کرامت»
همچنین در این مراسم و با حضور تولیت آستان قدس رضوی، سامانه «کرامت» با هدف تسهیل ارائه خدمت به محرومان و توزیع عادلانه خدمت‌رسانی به اقشار کم‌ بضاعت، به صورت رسمی آغاز به کار کرد. این سامانه از امروز فعال شده و با استفاده از آن، تمامی درخواست های مردمی برای دریافت خدمت توسط خادمیاران و مددکاران بنیاد کرامت رضوی بررسی می شود تا پس از ارزیابی، در دستور کار قرار بگیرد.
 

طرح های بنیاد کرامت در حوزه اجتماعی
استادآقا همچنین گفت: آغاز پویش تامین 888 سری جهیزیه برای زوج های احسان پذیر با امکان مشارکت عموم مردم از طریق شماره ستاره هشت مربع (*8#)، تکمیل مرحله اول آزادسازی بانوان زندانی جرایم غیرعمد با آزاد شدن 135 بانو و آغاز مرحله دوم برای رهایی 72 نفر دیگر، توزیع 8 هزار بسته معیشتی در استان خراسان رضوی و 200 هزار بسته معیشتی در سراسر کشور به همت خادمیاران رضوی، از دیگر طرح ها و برنامه های بنیاد کرامت رضوی در دهه کرامت است که در حال اجراست.

افزودن دیدگاه نسبت به خبر فوق: